Czy filtr kabinowy (samochodowy, powietrza) chroni przed pm10?

Takie pytanie przyszło od jednego z Odwiedzających blog „BrudnyKraków”.

Udało mi się znaleźć takie informacje:

  • „filtry powietrza osiągają skuteczność filtrowania zanieczyszczeń na poziomie 99,9% dla cząstek o rozmiarach zaledwie kilku mikrometrów”. (źródło).
  • „filtr papierowy wychwytuje już bardzo małe cząstki o średnicy większej niż 0,6 mikrona (mikrometra). Jeszcze lepszą skuteczność wykazuje filtr z wkładem węglowym. Oprócz cząstek stałych, zatrzymuje on dodatkowo szkodliwe składniki gazów spalinowych oraz nieprzyjemne zapachy”. (źródło)

Pył PM10 to cząsteczki o rozmiarze do 10 mikrometrów. Zatem filtry powietrza (kabinowe) chronią kierowcę i pasażerów przed „niską emisją” dopóki pozostają w samochodzie. Warto pamiętać, że w tak brudnym mieście jak Kraków, filtr trzeba wymieniać częściej niż jest to zalecane. Proponuję co najmniej dwa razy w roku, przed rozpoczęciem i po zakończeniu sezonu grzewczego.

Sądzę, że filtry kabinowe są co najmniej tak samo dobre, a powinny być lepsze, niż maski przeciwpyłowe, o których więcej napisałem tutaj.

Reklamy

Komentarzy 6 to “Czy filtr kabinowy (samochodowy, powietrza) chroni przed pm10?”

  1. ohaleck Says:

    „Sądzę, że filtry kabinowe są co najmniej tak samo dobre, a powinny być lepsze, niż maski przeciwpyłowe” Jakie maski? Które maski? Czy filtr kabinowy jest robiony zgodnie z normą EN143 albo porównywalną i ma klasę porównywalną z P3? P2? Wątpię. Austriackie gadanie.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s