Dlaczego pył PM10 jest niebezpieczny dla zdrowia?

Pył zawieszony to mieszanina drobnych cząstek o różnych rozmiarach i o różnym składzie chemicznym. Cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (PM10) mogą wnikać do płuc, co powoduje poważne problemy zdrowotne, w szczególności u osób starszych oraz dzieci. (źródło)

Skład chemiczny cząstki: na powierzchni pyłów przenoszone są toksyczne związki chemiczne niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego, takie jak: metale ciężkie (arsen, nikiel, kadm, ołów) oraz WWA (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, w tym benzo(a)piren) (źródło)

Cząsteczki węglowodorów aromatycznych takich jak benzen, czy benzopiren są płaskie. Mają więc możliwość wślizgiwania się między nukleotydy DNA, co nadaje im właściwości rakotwórcze. (źródło)

Czy pył PM10 ma zapach, czy śmierdzi? Tak, np. benzopiren jest składnikiem dymu tytoniowego, więc jeśli chodzi o Kraków, to przebywanie poza miejscami, gdzie są palacze mija się z celem. Tak samo trujące (i pachnące) jest powietrze w całym mieście. Można poczuć szczególnie po założeniu maski przeciwpyłowej. Kiedy po kilkunastu  minutach ją zdejmiemy, natychmiast poczujemy, że zapach jest…

Ołów – udowodniono jego skrajnie niekorzystny wpływ na organizm ludzki. Może powodować nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, kłopoty z płodnością, a także zaburzać czynność serca, uszkadzać układ odpornościowy i nerwowy. Tkanki, w których odkłada się ołów dzieli się na wolnowymienne (okres półtrwania od 2,3 do nawet 27! lat) i szybkowymienne (ok. 30 dni). Te pierwsze to kości, zęby, paznokcie. Te drugie to krew i tkanki miękkie. Warto zaznaczyć, że łożysko nie jest barierą dla ołowiu, dlatego matki narażone na ekspozycję ołowiem przekazują go dziecku.

Suplementacja magnezem wpływa na obniżenie stężenia ołowiu we krwi. (polecam lekturę całego artykułu – OŁÓW – CZY JEST SIĘ CZEGO OBAWIAĆ?)

Kadm – Narażenie środowiskowe na kadm może doprowadzić do wchłaniania jego dużych ilości i toksycznego oddziaływania na organizm. Niekorzystne działanie kadmu u ludzi i zwierząt może doprowadzić do uszkodzeń nerek, wątroby płuc, trzustki, jąder, płuc i innych narządów. Wątroba i nerki, które są najważniejszymi organami związanymi z eliminacją z organizmu tego metalu, są szczególnie wrażliwe na toksyczne działanie kadmu. (źródło – Kadm – pierwiastek całkowicie zbędny dla organizmu).

Nikiel metal ten wykazuje działanie immunotoksyczne i rakotwórcze. Jednak na plan pierwszy wysuwa się ryzyko uczulenia na nikiel. Biorąc pod uwagę powszechność uczulenia, nikiel jest najważniejszym alergenem kontaktowym: 50 – 60 milionów Europejczyków jest uczulonych na nikiel. (źródło – Nikiel – alergen wyjątkowy. Od struktury atomu do regulacji prawnych).

Arsen – wywołuje zmiany skórne, nowotworowe, uszkadza przewód pokarmowy (źródło).

Tym oddychamy w Krakowie. Oczywiście wszystkie opisane niekorzystne działania szkodliwych substancji zależą od czasu ekspozycji oraz ich stężeń. Jednak w Krakowie normy owych stężeń przekraczane są przez ponad 200 dni w roku! Wszystkiemu winna tzw. niska emisja, czyli… ludzie, którzy palą w piecach nieodpowiednimi materiałami, jak np. lakierowane drewno, butelki plastikowe, zużyte pieluchy, opony itp. To Krakowianie sami sobie fundują tę sytuację. Oprócz tego winni są kierowcy, ponieważ samochody także „dostarczają” do atmosfery szkodliwe substancje. A wszystko to przez absolutnie złe położenie geograficzne miasta, ale o tym już innym razem.

Reklamy

Komentarzy 5 to “Dlaczego pył PM10 jest niebezpieczny dla zdrowia?”

 1. Uzdrowisko :) « Brudny Kraków Says:

  […] zamian otrzymasz wszystko, co oferuje niska emisja i pył PM10 (więcej tutaj). Więcej na temat problemów Cieplic – […]

 2. Jak oczyścić powietrze w domu / mieszkaniu? Cz.2 | Brudny Kraków Says:

  […] się, jak usunąć benzen obecny w dymie tytoniowym i smogu (jest w składzie PM10!)? Spraw sobie Filodendrona lub Fikusa! Te i inne porady znajdziesz pod podanymi poniżej […]

 3. realista Says:

  tiaaaa… jasne! Posiadaczy pieców (zwłaszcza tych nowoczesnych od kilku lat produkowanych) to NA PEWNO butelkami i oponami palą! Niech autor się w głowę stuknie, bo NA PEWNO nie wie o czym pisze. Po pierwsze piec taki by się zapchał” (zwłaszcza mikrokanaliki nawietrzające), po drugie chętnie zobaczę jak ekoświry próbują włożyć przez te maciupki drzwiczki oponę. Ubaw będzie po pachy! Oczywiście prędzej czy później któryś wpadnie na to, by ciąć taką oponę na kawałki. I znów będzie MOCNO zdziwiony jaka to ciężka robota (i wątpię by ktokolwiek to robił prócz megazdesperowanych). Jako przeciwwagę ekoświry pewno przedkładają elektrociepłownie. Które – jak ogólnie wiadomo w środowisku ekoświrów – „produkują” tlen i zapach fiołków. I nie generują megastrat na przesyle ciepła (które wymagałyby spalania „na darmo” sporej ilości węgla by je pokryć) .

 4. Maro Says:

  A czy tzw „palenie gumy” na drodze nie powoduje, że pył z opon dostaje się do atmosfery? A co się dzieje z normalnie zużytymi bieżnikami opon, przecież zamieniają się w pył, który unosi się w powietrzu i jest tak samo rakotwórczy?


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s