Uzdrowisko :)

Swoszowice – „jedno z najstarszych polskich uzdrowisk”. Nie ma tam zlokalizowanej stacji pomiarowej mierzącej zanieczyszczenie powietrza, ale nie ma mowy, aby zaledwie kilka kilometrów od brudnego centrum Krakowa powietrze było czyste i… zdrowe. Oczywiście uzdrowisko jest uzdrowiskiem z innych powodów, ale zastanawiam się, komu pobyt tam pomaga, skoro wystarczy oddychać, aby organizm otrzymał dokładnie to samo, co podczas palenia papierosów?

Oczywiście ten wpis nosi znamiona ignorancji, ponieważ nie znam się „na uzdrowiskach”, ale nieskrępowana wolność pisania wszystkiego, co ślina na język przyniesie, pozwala mi zamieścić ten tekst i pozwolić mu zostać odkrytym przez Ciebie, Drogi Czytelniku, który jak sądzę jesteś równie wkurzony tym, że Kraków po prostu Cię truje. 

Aby przykład Swoszowic nie pozostał jedynym zapraszam do Cieplic Śląskich – Zdroju. Tam ktoś postawił stację pomiarową. Stacja ta pokazuje notoryczne przekroczenia normy stężenia pyłu PM10. Nie trzeba szukać daleko, wystarczy cofnąć się do grudnia 2012 roku. Wtedy to w Cieplicach aż przez 22 dni (przez 3 dni pomiar nie był udostępniony) normy dzienne zostały przekroczone z rekordem ósmego dnia miesiąca, kiedy to średnia dzienna wyniosła 362 µg/m3. Tylko wczoraj – 23. stycznia średnie dzienne stężenie wyniosło 122 µg/m3. Więcej zobaczysz tutaj. 

Zatem jedź do uzdrowiska, gdzie dzięki wodom leczniczym wyleczysz choroby ortopedyczno-urazowe, choroby układu nerwowego, choroby reumatologiczne, osteoporoza, choroby nerek i dróg moczowych, choroby oka i przydatków oka (źródło).

W zamian otrzymasz wszystko, co oferuje niska emisja i pył PM10 (więcej tutaj). Więcej na temat problemów Cieplic – tutaj.

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Uzdrowisko :)”

  1. A w Krakowie jak w uzdrowisku ;) | Brudny Kraków Says:

    […] gdzie powietrze rzeczywiście jest ciągle czyste, a bardziej takie, gdzie jednak jest brudne (klik), ALE (!) dziś w Krakowie dzień przywitał nas odczytami stacji pomiarowych, które wskazują, […]


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s