Kraków w „10” miast „outsourcingowych” na Świecie!

Taka informacja pojawiła się w serwisie Tholons.com (źródło). W najnowszym rankingu Kraków wyprzedził chiński Szanghaj i jest obecnie na dziesiątym miejscu w rankingu miast najbardziej atrakcyjnych dla sektora outsourcingu.

Czym  jest outsourcing? To korzystanie ze „źródeł zewnętrznych”. Na przykład korporacja szukając oszczędności (optymalizacji zysków 😉 przenosi część działalności firmy do innego – tańszego kraju, gdzie tańsi pracownicy wykonują pracę wartą o wiele więcej w kraju, z którego korporacja pochodzi. To, co ładnie nazywamy outsourcingiem osobiście uważam za poszukiwanie taniej siły roboczej. Dlatego właśnie w tej dziedzinie prym wiodą Chińczycy i Hindusi. A ostatnio także Krakowianie.

Jaki to ma związek z jakością powietrza? Okazuje się, że miasta z pierwszej dziesiątki zestawienia firmy Tholons charakteryzują się także znacznymi przekroczeniami norm czystości powietrza. Innymi słowy, biedne kraje i miasta, które nie potrafią poradzić sobie z zanieczyszczeniem powietrza, starają się przyciągnąć zagranicznych inwestorów, którzy zapłacą im za pracę mniej, niż ta praca jest warta. Jednak ponieważ z pracą w tych miejscach jest kłopot, to biorą wszystko, aby ta praca po prostu była.

Po kolei:

 1. Ranking Tholons znajdziesz tutaj.
 2. Ranking najbardziej zanieczyszczonych miast świata Światowej Organizacji Zdrowia znajdziesz tutaj i tutaj (plik Excela).

Pierwsza dziesiątka rankingu Tholons.com i roczne, średnie stężenie PM10 (µg/m3).

 1. Bangalore – Indie – 90 µg/m3
 2. Mumbai – Indie – 132 µg/m3
 3. Manila – Filipiny – 47 µg/m3
 4. Delhi – Indie – 198 µg/m3
 5. Chennai – Indie – 48 µg/m3
 6. Hyderabad – Indie – 87 µg/m3
 7. Pune – Indie – 99 µg/m3
 8. Cebu City – Filipiny – ? (zawarte tutaj informacje sugerują, że dobrze nie jest… ok. 70  µg/m3źródło)
 9. Dublin – Irlandia – 15 µg/m3
 10. Kraków – Polska – 64 µg/m3

Dla pełnej informacji: WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) uważa za dobry dla zdrowia średnioroczny poziom PM10 w wysokości 20  µg/m3 (źródło 1, źródło 2, źródło 3).

Ważne informacje:

 1. W 2008 roku szacowana liczba przedwczesnych zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza to 1.34 miliona (źródło).
 2. WHO szacuje, że rocznie więcej niż 2 miliony osób umiera  z powodu powikłań zdrowotnych spowodowanych wdychaniem cząstek PM10 i PM2.5 obecnych w zanieczyszczonym powietrzu (źródło).

Także nie ma się z czego cieszyć. Obecny „sukces” Krakowa to tylko początek drogi ku lepszemu. Na razie lokalizuje nas w trzeciej lidze miast przyjaznych swoim mieszkańcom 😦

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Kraków w „10” miast „outsourcingowych” na Świecie!”

 1. Mapa Smogu Says:

  Czyli jesteśmy murzynami Zachodu, tanią siłą roboczą. Przykre.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s