Dura lex, sed lex ?

Porównajmy dziś dwie akcje kontrolujące przestrzeganie prawa w Krakowie:

  1. Informacja z 6.02.2013 – Straż Miejska w Krakowie nałożyła tej zimy 72 mandaty karne na łączną kwotę 9 tysięcy złotych (średnio 125 zł) za spalanie śmieci w domowych piecach.
  2. Informacja z 16.02.2013 – Inspekcja Transportu Drogowego skontrolowała 12 taksówek. W ośmiu przypadkach, za ujawnione nieprawidłowości w ich działaniu, nałożone zostały kary. Łączna kwota to 112 tysięcy złotych (średnio 14 tysięcy złotych!).

Prawo bywa trudne do przestrzegania, czasami jest absolutnie niezrozumiałe i nie do zniesienia. Jednak to prawo, należy go przestrzegać. Osobiście uważam, że tak samo drakońskie kary powinni płacić Ci, którzy paląc śmieci trują wszystkich swoich sąsiadów (i siebie samych). Trudno, że może są biedni i ich nie stać. Za palenie śmieci można nałożyć mandat w wysokości do 5 tysięcy złotych i uważam, że takie kary powinny być nakładane. Mają na pewno możliwości ubiegania się o pomoc. Na przykład w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, albo w najbliższej parafii.  Jednak trudno mi znaleźć usprawiedliwienie dla faktu, że jako mieszkaniec Krakowa, jestem codziennie powoli truty szkodliwymi pyłami tylko dlatego, że komuś tak jest łatwiej.

Wg Światowej Organizacji Zdrowia brudne powietrze zabija rocznie na Świecie około 2 miliony ludzi. Zatem czy osoby emitujące zanieczyszczenia do atmosfery nie powinny odpowiadać przed sądem za usiłowanie zabójstwa?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s