Od początku. Kraków nie może być czysty.

 1. W ciągu ostatniego roku sporo mówiło się i robiło w sprawie krakowskiego smogu. Ostatnio władze miasta i województwa próbowały zadowolić wszystkich, tzn. zakazać i zezwolić jednocześnie na palenie węglem lub drewnem. Oczywiście w takiej sytuacji trudno spodziewać się dobrych efektów… i smog pozostanie razem z nami na wiele kolejnych lat.
 2. Dzieje się tak dlatego, że Kraków musiałby całkowicie zlikwidować emisję szkodliwych substancji. Chodzi zarówno o spaliny samochodowe jak i piece węglowe oraz zakłady pracy. Tego oczywiście nie da się zrobić, a żeby wyczyścić miasto musi być spełniony jeszcze jeden warunek:
 3. muszą tu wiać wiatry. Tych jest niewiele, co spowodowane jest położeniem geograficznym miasta.  Te zaś które jeszcze wieją są stopowane gęstniejącą i coraz wyższą zabudową. Próbowałeś kiedyś przewietrzyć pokój lub mieszkanie? Otwierałeś okna i drzwi jednocześnie, aby utworzyć „kanał” wiatrowy? To teraz wypełnij pokój wieloma „budynkami” sięgającymi aż do sufitu… wiać będzie słabo, albo wcale. Tak właśnie jest w Krakowie.
 4. Ratuj się sam. Kup maseczkę przeciwpyłową, wymień filtr powietrza w samochodzie na lepszy, zainstaluj w domu dobry oczyszczacz i nawilżacz powietrza, stosuj inhalacje solankowe, a brak światła zrekompensuj mocnymi żarówkami o neutralnej białej barwie światła.
 5. Każdy kto mówi, że Kraków może być czysty, nie mówi prawdy.

 

 

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Od początku. Kraków nie może być czysty.”

 1. W! Says:

  Zgadzam się, że nie trzeba czekać z założonymi rękami. Wiec trzeba uświadamiąć ludzi o roli filtrów w domu, na siłowni, w samochodzie, …
  Z drugiej jednak strony … warto wychodzić na zewnątrz, niestety maseczka to nie jest dobre rozwiązanie. Chociażby utrudnia rozmowę.
  Moim zdaniem trzeba walczyć o poprawę jakości powietrza. Warto!


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s