Prognozowana długość życia.

Spotkałem się ostatnio ze stwierdzeniem, że długość życia mieszkańców Krakowa należy do najwyższych w Polsce. Ma to być dowód na to, że w naszym mieście żyje się dobrze i zdrowo, a zanieczyszczenia (stężenia najwyższe w Polsce i w Europie) nie mają znaczenia dla wysokiej jakości życia. Postanowiłem troszkę poszperać, zajrzałem do danych Głównego Urzędu Statystycznego…

Na przykład:

1 . http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/rs_rocznik_demograficzny_2012.pdf (strona 536):

prognozowana dlugosc zycia

Grafika przedstawia prognozowaną długość trwania życia dla osób urodzonych w 2011 roku. Widać, że Kraków i całe województwo wypadają bardzo dobrze.

2. http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/PUBL_trwanie_zycia_2007.pdf (str. 18):

przeciętne trwanie życia w podregionach 2007 r

Tutaj także wyraźnie widać, że średnia długość życia w Krakowie należy do najwyższych w kraju. Trudno z tym dyskutować.

Przykładów może być więcej:

3. http://www.tanatopraktor.pl/dane-statystyczne-zgonow-w-polsce-n37.html

zgony2

Powyższe dane także pokazują, że średni wiek zgonu (dane dotyczą 2011 roku) w województwie małopolskim należy do najwyższych w kraju.

Można by rzec: super! Fatalny stan powietrza w Krakowie nie wpływa na długość życia. Ale czy na pewno?

Zastanówmy się. Wiadomo, że ogólnie mieszkańcy miast żyją dłużej. Mają także dostęp do lepszej opieki medycznej.

Jednak chciałbym postawić pytanie: ile wynosiłaby średnia długość życia, gdyby jego warunki nie były zepsute przez powietrze zanieczyszczone tak bardzo, że „zwycięża” niemal w każdym plebiscycie na najbardziej zanieczyszczone miejsce w Polsce i Europie? 

I tutaj podam przykład:

http://eko.pb.pl/3375028,39819,krakow-trzeci-wsrod-najbardziej-zanieczyszczonych-miast-europy-ranking

ranking najbardziej zanieczyszczonych miast

Kiedyś miałem przyjemność uczestniczyć, jako słuchacz, w wykładzie profesora J. Żołądzia na krakowskiej AWF. Naukowiec mówił o zawodowym uprawianiu sportu i udowadniał, że zawodnicy walczący o światowe tytuły mają organizmy wykazujące się wyjątkowymi możliwościami fizycznymi. Otrzymał z sali pytanie o to, czy w związku z tym żyją oni dłużej niż pozostali „śmiertelnicy”. Odpowiedział, że nie. Ich długość życia jest średnio taka sama, jak ogółu ludności, ale powodem tego jest nadmierna eksploatacja wynikająca ze zbyt dużych obciążeń w długich okresach czasu.

Zatem wytłumaczę sobie tak po swojemu: Krakowianie żyją średnio tyle samo lub dłużej niż mieszkańcy innych części Polski. Jednak żyliby dużo dłużej i w zdrowiu, gdyby mieli czyste powietrze. Powyższy wniosek dotyczy oczywiście wszystkich mieszkańców Polski. W porównaniu z resztą Europy długość życia Polaków jest bowiem wciąż o wiele krótsza…

Reklamy

Komentarze 2 to “Prognozowana długość życia.”

  1. turpin Says:

    To hipoteza, która istotnie narzuca się sama. Może być ona prawdziwa, ale nie musi. Alternatywne wytłumaczenie, to istnienie pewnej ‚dawki progowej’ zanieczyszczeń atmosferycznych, poniżej której zanieczyszczenia nie skracają życia, zaś powyżej której skracać zaczynają. Dawka progowa w odniesieniu do jakiegoś efektu biologicznego nie jest niczym nadzwyczajnym.

  2. Marek Says:

    Dzięki za ten artykuł, akurak sam dzisiaj przeszedłem przez wiekszosc powyższych tabel szukajac korelacji między smogiem a długością życia (a propo jednego z czynników zwikszających celowość zakupu oczyszczacza powietrza). Ciekawe czy ktoś starał sie oszacowac róznice w jakosci swiadczenia usłóg zdrowotnych a takze jej wpływ na średnia długosc zycia w poszczegolnych miejscach. To mogło by miec spory wpływ na powyższe tezy….Serdecznie pozdrawiam


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s