Jak oczyścić powietrze w domu / mieszkaniu? Cz.1

W ciągu roku, odkąd zacząłem się interesować zanieczyszczeniem powietrza, ustaliłem kilka faktów dotyczących jego oczyszczania:

 1. Wietrz pomieszczenia intensywnie, ale krótko.
 2. Nawilżaj powietrze w domu / mieszkaniu.
 3. Często odkurzaj i wycieraj kurze.
 4. „Zainstaluj” w pomieszczeniu rośliny, które oczyszczają i nawilżają powietrze.
 5. Korzystaj, jeśli możesz, z urządzeń oczyszczających.

Zanim jednak zaczniesz oczyszczać powietrze zobacz, jak bardzo jest zanieczyszczone. Spróbuj wykonać test lampki. Potrzebne będzie do tego mocne, kierunkowe (nie rozproszone) światło. W takiej poświacie (najlepiej w pomieszczeniu bez innych źródeł światła) najszybciej zobaczysz, ile pyłów krąży w mieszkaniu / domu.

Ad.1 Wietrz pomieszczenia intensywnie, ale krótko.

W pomieszczeniach trzeba wymieniać powietrze na świeże. Z tą świeżością mamy w Krakowie kłopot i nie zalecam wykonywania tej czynności w czasie, kiedy stężenia szkodliwych pyłów przekraczają poziomy dopuszczalne. Uważam, że najlepiej wietrzyć rano, przed wyjściem z domu do pracy. Wtedy wpuścimy co prawda sporo szkodliwych substancji, ale jeśli przez kilka godzin i tak nas nie będzie, to damy im szanse opaść na podłogę i meble. Będą one oczywiście wciąż obecne w naszym domu, ale dopóki nie fruwają w powietrzu, to ich działanie jest zminimalizowane, ponieważ trudniej im będzie trafić do naszego układu oddechowego.

Osobiście nie wietrzyłbym przed pójściem spać. Dobrym momentem jest natomiast każdy, w którym mamy informację, że poziomy dopuszczalne nie są przekroczone.

Co natomiast znaczy stwierdzenie, aby wietrzyć intensywnie? Otóż: najpierw „zakręć” kaloryfery, a potem otwórz jak najwięcej okien, aby dosłownie przewietrzyć mieszkanie, ale go nie wyziębić. Chodzi tylko o to, aby wymienić powietrze w pomieszczeniach. Uchylenie okna nie zdaje rezultatu.

Ad. 2 Nawilżaj powietrze.

W suchym powietrzu wszystkie pyły swobodnie fruwają i unoszą się bez zamiaru opadnięcia na podłogi czy meble. To sprawia, że łatwo nam je wdychać i tym samym poddawać się ich szkodliwemu działaniu.

Suche powietrze to takie, którego wilgotność nie przekracza 40%. Dobrze nawilżone jest natomiast wtedy, kiedy higrometr wskazuje 60%. Wilgotne powietrze ma w sobie dużo wody, co sprawia, że fruwające w nim pyły (np. PM10) stają się ciężkie i tym samym szybciej opadają. Z podłogi czy mebli można je natomiast szybko odkurzyć (uwaga – większość odkurzaczy nie ma skutecznego systemu zatrzymywania pyłów, co sprawa, że tylko przelatują one przez urządzenie! Warto zaopatrzyć się w odkurzacz z dobrym filtrem, a najlepiej ze zbiornikiem wodnym, z którego pyły na pewno się nie wydostaną. W przypadku kiepskiego odkurzacza efekt może być odwrotny, gdyż „wzbijemy” kurz z powrotem do obiegu powietrza w mieszkaniu.)

wykres-optymalna-wilgotnosc-1

Nawilżone powietrze ma dużo innych cennych właściwości. Dzięki niemu nie wysychają spojówki, ani śluzówki. Organizm w nawilżonym otoczeniu lepiej radzi sobie z zarazkami, dzięki czemu mniej chorujemy.

Należy także pamiętać, że im bardziej suche powietrze, tym bardziej odczuwamy zimno. Przegrzane i suche powietrze sprzyja chorobom i przeziębieniom. Przy wilgotności rzędu 35-40% i temperaturze pomieszczenia 23-25 stopni wciąż będziemy się czuć niekomfortowo i być może nawet chłodno. Natomiast przy nawilżeniu 65% i temperaturze 21 stopni będziemy odczuwać ciepło.

Jak nawilżać powietrze?

Sposobów jest kilka. Najprościej założyć na grzejniki pojemniki z wodą, a także ze specjalnym wkładem, którego powierzchnia parowania jest większa (dostępne w wielu sklepach, marketach budowlanych). Minusem takich działań jest brak odpowiedniej higieny. W takich pojemnikach lubią gromadzić się bakterie. Jest to jednak o wiele lepsze niż suszenie prania w pomieszczeniach. Bardzo przed tym przestrzegam. Pranie, nawet dobrze wypłukane, wciąż ma w sobie detergenty użyte do jego czyszczenia. W czasie takiego suszenia wszystkie te chemikalia parują i są następnie wdychane przez domowników. Nie rób tego. Z tego samego powodu odradzam na przykład moczenie ręcznika po to, aby powiesić go na kaloryferze.

Innym sposobem jest użycie urządzeń elektrycznych, które nawilżają powietrze. Przy ich wyborze koniecznie sprawdź, jak radzą sobie z higieną, a kiedy ich używasz, koniecznie czyść je regularnie według załączonej instrukcji.

Całkiem niezłym, domowym sposobem jest zwyczajne zagotowanie wody w garnku lub patelni. Woda wtedy swobodnie paruje. Minusem jest to, że trudno to zrobić poza kuchnią, gdzie zwykle i tak nie ma kłopotu z wilgotnością.

Jak zmierzyć wilgotność powietrza? Trzeba zaopatrzyć się w higrometr.

Ad.3 Często odkurzaj i wycieraj kurze.

To jasne. W ten sposób pozbywamy się pyłów, które już opadły. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na to, aby usuwać je skutecznie. Często zdarza się bowiem, że jedynie wzbijamy je z powrotem w powietrze. Warto mieć odkurzacz z pojemnikiem wodnym do odkurzania, albo zmywać podłogi na mokro. Podobnie jest z wycieraniem kurzu.

To, co napisałem wyżej, to informacje, które zdobyłem z różnych źródeł i nie mogę być stuprocentowo pewny ich niepodważalnej prawdziwości. Sam jednak stosuję je we własnym domu i będę to robić dalej. Uważam, że to się sprawdza.

Jeśli masz wiedzę na temat poruszony w tym poście – pisz koniecznie w emailu (brudnykrakow@gmail.com) lub komentarzu.

Wkrótce napiszę o oczyszczaniu więcej. Będzie o kwiatach! Wracaj na bloga regularnie 🙂

Reklamy

Komentarze 3 to “Jak oczyścić powietrze w domu / mieszkaniu? Cz.1”

 1. Jak oczyścić powietrze w domu / mieszkaniu? Cz.2 | Brudny Kraków Says:

  […] Pierwszą część postu możesz przeczytać tutaj. […]

 2. agallina Says:

  Można też zamontować sobie półeczkę pełną kwiatów, np. paproci (4 na osobę); podobno bardzo skutecznie oczyszczają powietrze. Zamierzam się za to zabrać jeszcze w tym tygodniu..!

 3. Ewelina Says:

  Akurat u mnie kurze to podstawa, nie wyobrażam sobie, żeby zalegały, bo od razu kicham


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s