Nie woź powietrza, oczyść powietrze!

Wczoraj otrzymałem wiadomość o ciekawej inicjatywie zmierzającej do poprawy jakości powietrza w Krakowie. Zamieszczam ją poniżej:

W Krakowie na 21 uczelniach jest 182 tysiące studentów. Jeśli co czwarty z nich jeździ autem na uczelnię, to na drogach mamy 45,5 tysiąca studenckich aut. A jeśli każdy jedzie w aucie sam, to aż 136,5 tysiąca miejsc w autach jest wolnych! A jak wiadomo, spaliny z aut mocno przyczyniają się do zanieczyszczenia krakowskiego powietrza.

Czystym powietrzem w Krakowie odetchniemy dopiero wtedy, gdy po mieście poruszać się będziemy głównie pieszo lub za pomocą wspólnych przejazdów. Dlatego też największy portal carpoolingowy w Polsce otodojazd.pl i organizacja Polska Zielona Sieć zorganizowali wyjątkową proekologiczną akcję. Na parkingu Uniwersytetu Jagiellońskiego i przy Akademii Górniczo-Hutniczej do lusterek zaparkowanych samochodów doczepiano specjalne balony z hasłem „Nie woź powietrza, oczyść powietrze!”.

– Pomysł na akcję wyłonił się z wciąż dopływających do nas raportów o złym stanie powietrza w Krakowie – mówi Karolina Kubara, rzecznik serwisu otodojazd.pl. – Chcąc dorzucić swoją cegiełkę na rzecz ochrony środowiska, zwracamy uwagę młodych ludzi na  szkodliwe skutki spalin samochodowych, zachęcając ich do organizowania wspólnych przejazdów. Dzięki takim praktykom przyczyniamy się do zmniejszenia liczby aut na drogach, a tym samym redukujmy emisję dwutlenku węgla – dodaje.

O organizatorach akcji:

Otodojazd.pl to największy polski serwis carpoolingowy, umożliwiający umawianie się na wspólne przejazdy. To sposób na oszczędzanie pieniędzy i ograniczenie ilości samochodów na drogach.

Aby skorzystać z serwisu wystarczy wejść na stronę otodojazd.pl i zamieścić ogłoszenie z określeniem trasy podróży, ilością wolnych miejsc oraz ceną przejazdu. Od tej chwili osoby, które są zainteresowane przejazdem na tej samej trasie, lub na jej odcinku, będą mogły znaleźć ogłoszenie i umówić się na wspólną podróż. Z kolei pasażerowie mogą skorzystać z systemu rezerwacji miejsc lub zamieszczać ogłoszenia z interesującymi ich trasami przejazdu. Co więcej, obie strony mają pewność z kim podróżują – przeglądając profil drugiej osoby i oceny, które otrzymała od innych użytkowników. Rejestracja w serwisie, dzięki możliwości powiązania z kontem na Facebooku, trwa chwilę.

Wyszukiwarka serwisu otodojazd.pl jest bardzo precyzyjna i pozwala na znalezienie ogłoszeń z dokładnością do wybranej ulicy i numeru domu. Bez problemu można więc podróżować w obrębie jednego miasta, na przykład w drodze do pracy czy na uczelnie. Użytkownicy nie muszą też stale śledzić najnowszych ofert – wyręcza ich z tego automatyczny monitoring, dzięki któremu każde nowo dodane ogłoszenie na wybranej trasie trafia do skrzynki mailowej. Dużym ułatwieniem korzystania z carpoolingu jest aplikacja mobilna stworzona przez otodojazd.pl. Umożliwia ona znalezienie dogodnego przejazdu w każdym miejscu i czasie, nawet gdy już jesteśmy w podróży.

Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć jest ogólnopolską organizacją pożytku publicznego zrzeszającą organizacje ekologiczne działające w największych miastach Polski. Jej celem jest rozwój w zgodzie z naturą. Organizacja działa poprzez budowanie obywatelskiego poparcia dla zrównoważonego rozwoju, tworzenie mechanizmów społecznej kontroli wydatkowania publicznych funduszy, zwiększenie wpływu konsumentów na jakość produktów oraz politykę globalnych korporacji, a także wspieranie ekorozwoju krajów Globalnego Południa oraz społeczeństwa obywatelskiego w Europie Wschodniej.

Wiele z działań Zielona Sieć opiera się na aktywności organizacji regionalnych, które wspierają inicjatywy obywatelskie na rzecz ochrony środowiska. Współpracuje również z organizacjami krajowymi i międzynarodowymi.

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Nie woź powietrza, oczyść powietrze!”

 1. marcinsoltysiuk Says:

  1. Powinni zamknąć centrum miasta i zakazać wjazdu autom spalinowym.
  2. Wjazd do miasta mają tylko auta z norma Euro 4-5-6.
  3. Trzeba rozbudować linie tramwajowe.
  4. Metro jest dość kosztowne ale napewno by zmniejszyło ilość aut na drogach miasta.
  5. Zakaz palenia w starych piecach węglowych, gdzie temperatura spalania jest niska i generuja masę zanieczyszczeń.
  6. Nowoczesne piece z wysoką temperatura spalania powinne mieć na kominach filtry, kontrolowane i wymieniane co jakiś czas.
  7. Inne rozwiazania typu jak otodojazd.pl


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s