Jakość powietrza w mieszkaniu.

Drodzy moi, przysyłacie często maile z pytaniami o to, jak zadbać o jakość i czystość powietrza w pomieszczeniach, w Waszych domach i mieszkaniach. Martwicie się, że skoro powietrze w Krakowie jest tak mocno zanieczyszczone, to w Waszych domach też jest źle. Jednak prawdopodobnie jakość powietrza jest jeszcze gorsza niż na zewnątrz!

Problematyka czystości powietrza w pomieszczeniach jest stosunkowo młodym zagadnieniem. Niemniej zajmuje się tym nawet Europejska Agencja Środowiska (źródło). Zastanawiasz się jak to możliwe, że powietrze wewnątrz jest gorszej jakości nie to na zewnątrz? Poniżej przedstawiam poglądową grafikę (źródło).

jakosc powietrza w pomieszczeniach

Generalnie, jeśli nie wietrzysz mieszkania zbyt często, to i pyłów (PM10, PM2.5) też nie ma zbyt wiele. Tzn. nie pochodzą one ze spalin samochodowych, ani pieców węglowych, ale są obecne we wszelkich dobrach, które masz w domu. Pomalowany pokój? Drukarka? Polakierowana podłoga? Detergenty do mycia sanitariatów, podłóg? A może zmywarka do naczyń? Pralka? To wszystko emituje potencjalnie niebezpieczne substancje.

Jak sobie z nimi radzić?

Trzeba o jakość powietrza dbać. Służą temu urządzenia i… przyroda. Pisałem już jakiś czas temu o tym, że warto mieć w domu kwiaty. Jednak nie chodzi o jakiekolwiek kwiaty, ale takie, które z zanieczyszczeniami radzą sobie najlepiej. Więcej o tym napiszę wkrótce, ale musisz wiedzieć, że na podstawie badań przeprowadzonych przez NASA dokładnie wiadomo, co warto mieć w swoim otoczeniu.

Druga sprawa to urządzenia. Są różne, proste i tanie, a także wyszukane, skomplikowane i drogie. Są takie, które oczyszczają wykorzystując wodę, filtry HEPA, czy jonizację powietrza. Które są najlepsze? Nie wiem. Jednak uważam, że każde działanie, które choć trochę poprawi jakość powietrza, którym oddychasz przez około 90% czasu (tyle spędzamy wewnątrz pomieszczeń) ma sens!

Zaglądaj tutaj. Będę rozwijać ten temat.

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Jakość powietrza w mieszkaniu.”

  1. Pomiar jakości powietrza w Twoim domu? | Brudny Kraków Says:

    […] wprowadzenie usługi, jaką byłby pomiar jakości powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych. Polegałoby to na tym, że odwiedzam Cię w Twoim domu/mieszkaniu z odpowiednim urządzeniem […]


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s