Syndrom Chorego Budynku.

Pamiętaj: smog, PM2,5, PM10 to jedno, a zanieczyszczenie powietrza wewnątrz pomieszczeń to drugie. Innymi słowy, mieszkaniec wsi w Puszczy Niepołomickiej może nie odczuwać problemu smogu, ale bardzo prawdopodobne, że i tak trują go te same toksyny. Jedynie ich pochodzenie jest inne – pochodzą z jego własnego domu.

Naukowcy z UJ sprawdzą, czy smog truje Krakowian także w mieszkaniach.” „Chcemy sprawdzić czy przebywając wewnątrz pomieszczeń, rzeczywiście jesteśmy narażeni na stężenie szkodliwych pyłów, które są rakotwórcze – wyjaśnia IAR doktor Monika Ścibor.”

Nie znam dokładnie planu tego projektu, ale z dużą dozą pewności przewiduję, że wyniki wskażą, iż trujemy się w swoich mieszkaniach. Jak już wspominałem w poprzednim wpisie, z punktu widzenia rozmiaru cząsteczki pył PM10 w mieszkaniu czy poza nim wygląda tak samo. Są to Lotne Związki Organiczne (VOCs), które są szkodliwe dla zdrowia. Ważna jest świadomość pochodzenia tych toksyn! W mieszkaniu – zupełnie niezależnie od smogu – źródłem ich emisji jest właściwie wszystko, od materiałów budowlanych po detergenty, a poza tym meble, dywany, lakiery, farby itp.

Zatem projekt wykaże, że w mieszkaniach powietrze jest brudne.

Światowa Organizacja Zdrowia dostrzegła problem już w latach 80. XX wieku. W 1984 roku podano, że sprawa dotyczy nawet 30% wszystkich budynków. Od tamtej pory nastąpił jednak znaczny wzrost wykorzystania chemikaliów do produkcji absolutnie wszystkiego, także w branży budowniczej.

W 1989 roku EPA (US Enviromental Protection Agency – czyli agencja ochrony środowiska) podała, że długotrwała ekspozycja na zanieczyszczone powietrze wewnątrz budynków może powodować większe problemy zdrowotne niż smog i brudne powietrze na zewnątrz.

W naszych warunkach wystarczy wizyta w markecie budowlanym (Castorama, Obi, Leroy Merlin) lub w jakimkolwiek centrum handlowym, aby poczuć i powąchać wysokie stężenie toksycznych substancji. Nieprzypadkowo czujemy się tam niekomfortowo. Piekące oczy, swędzenie i zatkanie nosa, kłopoty z oddychaniem. Objawy ustępują, kiedy toksyny znajdą się poza naszym zasięgiem, ale im dłużej wystawiamy się na ich działanie tym bardziej nasz organizm się broni. To zaś prowadzi do alergii. We własnej sypialni także jesteś narażony na działanie toksyn. Jest ich oczywiście mniej niż w markecie, ale za spędzasz „z nimi” 1/3 swojego życia!

Jeśli zatem mieszkasz w szczelnym domu lub mieszkaniu, unikasz wentylowania go, a także nie zdajesz sobie sprawy z tego, że organizm ludzki sam produkuje około 150 szkodliwych substancji, to jesteś zagrożony tym, że przebywasz w szkodliwym środowisku nawet przez 90% czasu swojego życia.

Zobacz ważne dokumenty:

  1. wikipedia.org/Syndrom_chorego_budynku
  2. Indoor air pollutants: exposure and health effects (Światowa Organizacja Zdrowia)
  3. Indoor air quality research (Światowa Organizacja Zdrowia)
  4. Indoor air facts – Sick Building Syndrome (Environmental Protection Agency – USA)
  5. Indoor air polution (Światowa Organizacja Zdrowia)

  6. http://www.nsc.org/Sick_Building_Syndrome.pdf
  7. i wiele, wiele innych – wyszukuj hasła:
  • syndrom chorego budynku, sick building syndrome
  • building related illness, choroby związane z syndromem chorego budynku

Już wkrótce napiszę, jak ograniczyć wpływ Chorego Budynku na nasze zdrowie. Obserwuj bloga „BrudnyKraków.wordpress.com”

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s