Odpowiadam na pytania.

Otrzymuję pytania związane z oczyszczaniem powietrza w mieszkaniu. Poniżej przedstawiam proponowany zestaw działań wspomagających oddychanie:

 1. Temperatura nie powinna przekraczać 21 stopni Celsjusza (jeśli kaloryfery grzeją, koniecznie trzeba je „przykręcić”).
 2. Wilgotność powietrza powinna wynosić około 55% (potrzebny higrometr, zakres najlepszej wilgotności zawiera się pomiędzy 45, a 65%). Aby poprawić wilgotność można choćby rozwiesić mokry ręcznik w pokoju, ale ważne jest, aby wcześniej był bardzo dobrze wypłukany, gdyż po praniu chemikalia będą parować razem z wodą!
 3. Trzeba regularnie wietrzyć wszystkie pomieszczenia (zanieczyszczenie powietrza wewnątrz ma inne źródła niż zanieczyszczenie na zewnątrz), najlepiej w czasie kiedy zanieczyszczenie na zewnątrz jest najmniejsze. Aktualne stężenia zanieczyszczeń dostępne są tutaj: http://monitoring.krakow.pios.gov.pl/iseo/
 4. Trzeba jak najczęściej wycierać kurze i odkurzać mieszkanie odpowiednim odkurzaczem, najlepiej na wodę lub zwykłym, ale z dobrymi filtrami HEPA. Inaczej pyły z odkurzacza mogą wracać do pomieszczenia.
 5. Ważne są rośliny. Im więcej tym lepiej. Rośliny same regulują wilgotność, a co najważniejsze – oczyszczają powietrze. Polecam książkę „Rośliny przyjazne dla domu”, gdzie dokładnie jest wszystko opisane na temat jakości powietrza w domach i mieszkaniach, a do tego jest tam kompletny przewodnik po roślinach najlepiej nadających się do oczyszczania powietrza. Jest w tej chwili kilka na Allegrosprawdź.
 6. Kup oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Nie oszczędzaj na nim.

To wstęp, każdy z tych punktów można rozwinąć. Jeśli masz dalsze pytania – pisz : BrudnyKrakow@gmail.com

Reklamy

Komentarze 3 to “Odpowiadam na pytania.”

 1. sarigato Says:

  Podobno wszystkie pyły wchodzą do środka i nie wietrzone pomieszczenia gromadzą w większym stopniu wszystkie pyły.

 2. marcinsoltysiuk Says:

  a moze filtry na wywietrznikach ?


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s